wtorek, 19 kwietnia 2011

Orzeźwiająca surówka z marchwii z miętą i mandarynką

Pogoda taka piękna, że nie chce się siedzieć w domu. Dlatego wczoraj obiad zjedliśmy w parku. Tak się składa, że do rosarium- naszego ulubionego miejsca, nawet jeśli jeszcze nie ma róż- mamy jakieś 20 minut piechotą. Wystarczy spakować coś do jedzenia i kawę w termosie i można się cieszyć piękną pogodą i smakowitą surówką.
Przepis znaleziony u Jamiego Olivera, jednak zrezygnowałam z dodatku sera. Taka lekka wersja bardzo nam posmakowała.
Polecam!

Składniki na 4 porcje:

- 3 marchewki średniej wielkości,

- 3 mandarynki (mogą być też pomarańcze lub klementynki),

- kilka listków mięty


Marchewki obieramy i ścieramy na tarce. Mandarynki obieramy i kroimy w plastry. Listki mięty drobno siekamy.

Wszystkie składniki mieszamy ze sobą, smacznego!

wtorek, 12 kwietnia 2011

Ciasteczka marchewkowe z dżemem i masłem orzechowym

Dobre i brzydkie jednocześnie.
Początkowo nie byłam nimi zachwycona. Smakowały mi, ale bez rewelacji. Za to posmarowane masłem orzechowym, z odrobiną truskawkowego dżemu mojej mamy- największy malkontent nie mógłby się od nich oderwać. Zaręczam!
Inspiracja z blogu Domowe Wypieki

Składniki:
(przepis na ok. 40 ciastek):

- 3/4 szklanki płatków owsianych błyskawicznych,
- szklanka mąki pszennej,
- 3/4 łyżeczki cynamonu,
- 1/2 łyżeczki sody oczyszczonej,
- 8 łyżek miękkiego masła,
- 1/2 szklanki cukru,
- chlust ekstraktu z wanilii,
- 1 duże jajko,
- 3/4 szklanki tartej marchewki.

W średniej wielkości misce mieszamy płatki owsiane, mąkę pszenną, cynamon, sodę oraz szczyptę soli. W osobnej misce miksujemy masło z cukrem i ekstraktem waniliowym, aż składniki się dobrze połączą. Dodajemy jajko i dalej ucieramy, aż masa będzie gładka. Do masy wsypujemy suche składniki, marchewkę i łączymy wszystko dokładnie - ciasto będzie bardzo lepkie.

Gotowe ciasto wykładamy łyżeczką na blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia (użyłam łyżki do lodów, było łatwiej). Pieczemy w 180 stopniach przez 12 minut. Podajemy z masłem orzecvhowym i dżemem.

Bon appetit!


* a za zdjęcia serdecznie dziękuję Jackowi :)

środa, 6 kwietnia 2011

Pizza na ziemniaczanym puree


Zamiast wyrabiać ciasto na pizzę i czekać aż wyrośnie- gotujemy ziemniaki, robimy z nich puree, doprawiamy ziołami i czosnkiem, a na wierzchu układamy wszystko, co na pizzy lubimy najbardziej.
Zazwyczaj robię pizzę z dwoma, najwięcej trzema składnikami, taka jest dla mnie idealna.
Ale wczoraj obiad gotowano dla trojga. Stąd czyszczenie lodówki z resztek warzyw, sera i szynki szwarcwaldzkiej (polecam Wam ją do tego typu dań, jest równie aromatyczna co salami i naprawdę wyśmienita).
Była wyśmienita i bardzo sycąca.
Przepis podpatrzony gdzieś w Internecie przez mojego współlokatora- Adama.
Polecam!

Składniki na 4 porcje:

- 1 kg ziemniaków, ugotowanych i obranych,
- 2 jajka,
- 2 ząbki czosnku,
- oregano, bazylia, tymianek, sól.

Ziemniaki po ugotowaniu odcedzamy i przepuszczamy przez praskę (lub z braku praski rozgniatamy widelcem) na puree, przyprawiamy. Następnie dodajemy jajka, mieszamy dokładnie i równomiernie wykładamy na natłuszczoną blachę.

Tak przygotowany spód smarujemy sosem pomidorowym (np. z tego przepisu klik),
na którym układamy ulubione składniki. Ja użyłam grillowanej cukinii, pieczarek, kukurydzy, szynki szwarcwaldzkiej i... oczywiście sera.

Bon appetit!

poniedziałek, 4 kwietnia 2011

Frittata z cebulką i cukinią

Znowu coś łatwego i przyjemnego w obsłudze.
Frittata to troszkę omlet, troszkę zapiekanka, tyle że nie z pieca, a z patelni.
W zasadzie można do niej wrzucić wszystko (warzywa, mięsko, owoce morza), następnie wymieszać to z rozbełtanym jajkiem i podsmażyć z obu stron na patelni.
Przepis pochodzi z książki Alessandry Zecchini "Pizza, chleb i inne pyszności"

Składniki na 4 porcje:

- 1 cebula, drobno posiekana,
- 4 cukinie, pokrojone w cienkie plastry
- 3 łyżki oliwy,
- garść poszatkowanych liści bazylii,
- 4 jajka,
- gałka muszkatołowa,
- sól i pieprz do smaku.

Cebulę i cukinię wrzucamy na odrobinę oleju, solimy, podsmażamy chwilę, aż staną się miękkie (ale nadal troszkę chrupiące).

W misce roztrzepujemy jajka z przyprawami, następnie wrzucamy do nich bazylię i podsmażoną cebulkę i cukinię, wszystko dokładnie mieszamy.

Na patelni rozgrzewamy oliwę i wylewamy na nią ciasto na frittatę, przykrywamy i smażymy na małym ogniu, aż spód się zrumieni. Przewracamy na drugą stronę (najlepiej przełożyć frittatę na przykrywkę i zsunąć z powrotem na patelnię.

Podajemy na gorąco albo na zimno.

Bon appetit!


środa, 30 marca 2011

Babeczki czekolada-sernik-wiśnie

Wyglądają apetycznie, prawda?
Wydaje mi się, że są cudowną opcją na przyjęcia, bo są całkiem szybkie w przygotowaniu, za to smak i prezencja- zniewalające.
Polecam jednak korzystać z serka kremowego, typu Philadelphia, lub Mój Ulubiony, bo twaróg, choć smakuje fajnie, jednak do pieczenia tak super się nie nadaje.

Składniki na 12 babeczek:
(Inspiracją był przepis z Kwestii Smaku)

Ciasto czekoladowe:
- 80 g masła,
- 40 g kakao,
- 80 g cukru,
- 90 g mąki,
- 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia,
- 3 łyżki konfitury wiśniowej,
- 2 jajka.

Masa serowa:
- 250 g serka kremowego,
- 3 łyżki cukru,
- białko jajka,
- chlust ekstraktu z wanilii.

- słoiczek wiśniowej konfitury dobrej jakości.

W rondelku rozpuszczamy masło, dodajemy kakao i cukier, odstawiamy na chwilkę do wystygnięcia.

W misce mieszamy mąkę z proszkiem, następnie dodajemy konfiturę, jajka i rozpuszczone masło z kakao. Wszystkie składniki mieszamy.

W osobnym naczyniu mieszamy serek z resztą składników.

Formę na muffinki smarujemy masłem, lub wykładamy papierowymi papilotkami. Na dno każdej papilotki wykładamy łyżką gęstą masę czekoladową (1/3 wysokości), następnie łyżkę masy serowej i po trzy wisienki z konfitury.
Można też pominąć wiśnie na tym etapie i ułożyć je na już upieczonych babeczkach, wtedy pięknie się prezentują.

Pieczemy 25 minut w 175 stopniach

Bon appetit!

poniedziałek, 28 marca 2011

Ciasteczka jak Oreo


Lubicie Oreo? Jeśli tak, te ciasteczka są dla Was!
Miałam szczere chęci przełożyć je kremem, ale po skosztowaniu herbatników w towarzystwie szklanki zimnego mleka... uznałam, że lepiej już być nie może. Zazwyczaj bardzo lubię kremy i nadzienia, nawet bardziej niż same ciastka. Tym bardziej zaskoczyło mnie to oto zjawisko w postaci mocno kakaowych, słodkich i lekko ciągnących w środku herbatników. One naprawdę niczego już nie potrzebują.
W trakcie robienia im zdjęć, nie wiem kiedy, zjadłam pięć, po czym miałam ochotę sięgać po następne. Takie są pyszne!

Składniki na około 50 sztuk:
(przepis, odrobinę zmieniony, pochodzi z tej strony)


- 1 i 1/4 szklanki mąki pszennej,
- 1/2 szklanki kakao,
- 1 łyżeczka sody oczyszczonej,
- 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia,
- 1/4 łyżeczki soli,
- 1 szklanka drobnego cukru,
- 145 g miękkiego masła,
- 1 duże jajko.

Masło ucieramy z cukrem na puszystą masę, dodajemy jajko, nadal miksujemy, wsypujemy suche składniki i wszystkie łączymy.

Z ciasta formujemy kuleczki wielkości orzecha laskowego, lekko spłaszczamy i układamy na blasze wyłożonej papierem do pieczenia, w 3-4 cm odstępach.

Pieczemy w 190 stopniach przez 8-9 minut. Zaraz po upieczeniu są bardzo miękkie, należy odczekać 5 minut, aż stwardnieją i dopiero wtedy przekładać na kratkę do wystudzenia.

Jeśli macie ochotę na przełożenie je kremem, przepis Tutaj

Bon appetit!


środa, 23 marca 2011

Tarta porowo- pieczarkowa z cukinią


Pyszna warzywna tarta.
Zdrowa, na tyle, na ile tarta może być zdrowa:)
Polecam!

Składniki na blaszkę tarty (porcję dla 4 0sób):

- ciasto na tartę przygotowane wg tego przepisu,

- 1 duży por (głównie biała część),
- około 20 średnich pieczarek,
- 1 średnia cukinia,

- pół szklanki śmietany,
- 2 jaja,
- 100 g żółtego sera,
- cząber, oregano i bazylia.

Pora kroimy w cienkie plastry i podsmażamy na maśle w dużym rondlu, następnie dodajemy pieczarki, solimy i dusimy na małym ogniu, odparowując wodę. Następnie dodajemy cukinię startą na dużych oczkach i przyprawiamy.

Blaszkę wyłożoną ciastem wkładamy do piekarnika nagrzanego do 200 stopni na 15 minut, aby ciasto ładnie się podpiekło i nie chłonęło wody z nadzienia. Dzięki temu unikniemy zakalca.

W miseczce mieszamy jajko ze śmietaną i startym żółtym serem.

Na podpieczone ciasto wykładamy Nadzienie, następnie wylewamy jajko ze śmietaną i pieczemy jeszcze około 20 minut.

Bon appetit!