poniedziałek, 31 stycznia 2011

Nadziane pieczarki

Dziś kilka propozycji na pyszne przekąski. Taka alternatywa dla koreczków i krakersów, czyli nadziewane pieczarki. Na zimno lub na ciepło, jak wolicie.
Z moimi
ulubionymi wegetariańskimi fuzjami smakowymi: feta z oliwką, camembert z żurawiną, awokado z limonką, słodka kukurydza z sosem majonezowo- czosnkowym i chrzanowy serek z cukinią... brakuje chyba tylko jabłka z cynamonem:)
Trzeba zaznaczyć, że przygotowanie tych przekąsek zajmuje trochę czasu, ale musicie przyznać, że wyglądają efektownie. Jeśli nie lubicie pieczarek, równie dobrze możecie ponadziewać pomidorki koktajlowe, albo po prostu ułożyć wszystko na krakersach.

1. Zaczynamy od przygotowania pieczarek: trzeba je obrać ze skórki i odciąć nóżkę u nasady. Najładniej wyglądają malutkie pieczarki, takie na jeden kęs.
2. Następnie przygotowujemy dipy i dodatki. Oto kilka pomysłów:

-Guacamole z różyczką z żółtej papryki
















-Camembert z konfiturą z żurawiny















- Feta z oliwkami
















- Słodka kukurydza z sosem majonezowo-czosnkowym


















- Serek chrzanowy z cukinią (lub ogórkiem)
















Bon appetit!

niedziela, 30 stycznia 2011

Ciasteczka cytrynowo-kokosowe- z dedykacją dla Martyny w dniu imienin :)


Miałam dziś ochotę na jakieś małe słodkości. Jakieś ciasteczka do herbaty earl grey.
Padło na ciasteczka. Trochę pokombinowałam i oto są. Mocno cytrynowe, kokos jest raczej na drugim miejscu. Moim zdaniem bardzo smaczne połączenie.
Ciągnące w środku, chrupiące z wierzchu. Słodkie i wciągające.

Składniki na 36 ciasteczek:

- 60 g miękkiego masła,
- niespełna pół szklanki cukru,
- 1 szklanka mąki,
- 1 jajko,
- łyżeczka proszku do pieczenia,
- sok wyciśniętych z niespełna połowy cytryny,
- skórka otarta z całej cytryny,
- pół szklanki wiórków kokosowych,
- szczypta soli
.

Wszystkie składniki mieszamy ze sobą i ugniatamy, aż powstanie gładkie ciasto o konsystencji plasteliny.
Formujemy kulki ciasta wielkości czereśni. Następnie obtaczamy je w wiórkach kokosowych.

Układamy na blasze wyłożonej papierem do pieczenia, wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 150 stopni na 15-18 minut, aż brzegi ciasteczek się zrumienią.

Bon appetit!

P.S. Przy okazji trochę prywaty. Mojej przyjaciółce od zawsze składam życzenia. Ona dobrze wie jakie. Następnym razem wymyślę dla Ciebie przepis na żelki:)

środa, 26 stycznia 2011

Ciasteczka owsiane ulubione do chrupania

Baaardzo dobre ciasteczka.
Piekłam już mnóstwo owsianych z wielu przepisów i te smakują mi najbardziej.
Drugiego dnia równie dobre jak pierwszego, do trzeciego nie dotrwały.
Z pewnością jeszcze je upiekę, może tylko spróbuję zmniejszyć ilość masła, bo sroga ilość widnieje w spisie składników.
Przepis pochodzi z bloga Moje wypieki

(piekłam z połowy porcji, wyszły mi 23 ciasteczka)

Składniki na dwa tuziny ciasteczek:

- 100 g miękkiego masła,
- 3/4 szklanki brązowego cukru,
- 1 małe jajko,
- pół łyżeczki ekstraktu z wanilii,
- niespełna pół łyżeczki proszku do pieczenia,
- 1/4 łyżeczki sody oczyszczonej,
- szczypta soli,
-1 i 1/3 szklanki płatków owsianych górskich (niebłyskawicznych).

Masło ucieramy na puszystą masę, dodajemy cukier i esencję, miksujemy. Wbijamy jajko, miksujemy, następnie dorzucamy na raz resztę składników, jeszcze chwilę mieszamy, aż składniki się połączą.

Z ciasta formujemy kulki wielkości orzecha włoskiego (ja kulałam troszkę mniejsze). Układamy na blasze wyłożonej papierem do pieczenia w dużych odstępach (ciastka bardzo się rozlewają w trakcie pieczenia.

Wstawiamy na 13-16 minut do piekarnika nagrzanego do 180 stopni. Po upieczeniu są bardzo miękkie i łatwo się rozpadają, należy delikatnie przełożyć je na talerz, gdy ostygną stwardnieją i staną się chrupiące.

Bon appetit!


poniedziałek, 24 stycznia 2011

Aromatyczne muffiny z fetą, oliwkami i papryką

Już od dawna zamierzałam spróbować muffinów w wersji niesłodkiej. I oto są:
kombinacja przepisów znalezionych na różnych blogach- z oliwkami, papryką i fetą, przyprawione bazylią i tabasco czosnkowym.
Są wyśmienite. Fajne na śniadanie, lunch czy kolację. Wspaniałe na przyjęcie karnawałowe, bo posmakują chyba każdemu, kto lubi grecki ser (wyraźnie dominuje w smaku).
Mnie już się śnią kolejne wersje wytrawnych muffinów.

Składniki na 9 muffinków:

Suche składniki:
- 200 g mąki żytniej (może być też pszenna),
- czubata łyżeczka proszku do pieczenia,
- łyżeczka suszonej bazylii,
- szczypta gałki muszkatołowej,
- szczypta soli (nie za dużo, feta jest słona),

Składniki mokre:
- 1 jajko,
- pół szklanki mleka,
- kilka kropel tabasco (lub suszone chilli),
- 60 g roztopionego masła.

Ponadto:
- pół czerwonej papryki pokrojonej w drobną kostkę i podsmażonej na oliwie (żeby była troszkę bardziej miękka),
- 80 g oliwek pokrojonych z grubsza (użyłam zielonych, bo takie miałam, ale wydaje mi się, że czarne byłyby jeszcze lepsze),
- 120 sera feta pokrojonego w kostkę.

W jednej misce mieszamy ze sobą suche składniki, w drugiej mokre, następnie łączymy zawartość obu naczyń i dodajemy ser, paprykę i oliwki.

Gotowe ciasto wykładamy do formy na muffiny wyłożonej papilotkami lub wysmarowanej masłem. Pieczemy przez 30-40 minut w piekarniku nagrzanym do 200 stopni.

Bon appetit!



niedziela, 23 stycznia 2011

Śniadanie, czyli kawa i owsianka w proporcji 2:1


W moim rodzinnym domu nigdy nie jadało się owsianki na śniadanie. Jakiś czas temu postanowiłam spróbować i bardzo mi zasmakowała.
Bo- poza tym, że jest pyszna- ma jeszcze mnóstwo zalet. Przygotowuje się ją szybko, ze składników, które się nie psują i zawsze ma się je na półce (płatki owsiane, suszone owoce i nasiona).
A jeśli tak jak ja, zazwyczaj w dwie godziny po śniadaniu już jesteście głodni (mam taki syndrom głodu w porze drugiego śniadania :), gwarantuję, ze owsianka syci na długo. I zapewnia mnóstwo zdrowej energii.
I jest prawdziwym eliksirem piękności. Płatki owsiane wspaniale wpływają na cerę, tak jak i owoce, pestki i nasiona, które do nich dodajemy.

I optuję za zdaniem, że nie ma niesmacznej owsianki, jeśli kiedyś jakaś tam Wam nie posmakowała, widocznie to nie był Wasz smak. Trzeba spróbować koniecznie jeszcze raz i tym razem dodać do niej to, co lubicie najbardziej, nawet jeśli jest to np. whisky!
(Jamie Oliver w "Każdy może gotować" podaje propozycję owsianki z whisky, bananem i cynamonem :)
Bruno dał się przekonać, a Wy?

Składniki (dla dwóch osób):

- 7 łyżek płatków owsianych (górskich),
- 2 łyżki płatków owsianych błyskawicznych,
- około 3/4 szklanki wody,
- około 1 szklanki mleka,
-szczypta soli,
- miód lub cukier do smaku.

dodatkowo:
-słonecznik, suszona żurawina i jabłko pokrojone w drobną kostkę.

Do garnuszka wsypujemy płatki i zalewamy wodą i połową mleka (resztę dolejemy jeśli uznamy, że owsianka jest zbyt gęsta), gotujemy na małym ogniu przez około 5 minut co jakiś czas mieszając. Następnie doprawiamy solą, słodzimy i wrzucamy dodatki.

Bon appetit!

piątek, 21 stycznia 2011

Muffiny jak Pączki... omnomnom :)

No dobrze, po wczorajszym poście z Homerkiem, dziś możecie poczuć się troszkę rozczarowani, że to tylko muffiny. Nic bardziej mylnego, to nie są tylko muffiny.
Może nie smakują dokładnie tak samo jak pączki, ale są wyśmienite.
Robi się je w 10 minut, bez bawienia się ze smażeniem w głębokim tłuszczu, dzięki czemu są też mniej tłuste. Puszyste i aromatyczne i oczywiście z marmoladą w środku. Tym razem użyłam dżemu truskawkowego, przy następnej okazji nadzieję je konfiturą różaną.
Przepis pochodzi z tego bloga, tam jednak widnieje przepis na pączki bez owocowego wnętrza.

*jeszcze jedno: zdjęcia nie wyszły najlepiej, robiłam je wczoraj przy sztucznym świetle. I dobrze, bo dziś rano mogłabym fotografować już tylko okruszki.

Składniki:
(z podanych składników wychodzi 12 pączków z nadzieniem, lub 9 bez):

-1 i 3/4 szklanki mąki pszennej,
-1 i 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia,
- 1/2 łyżeczki soli,
- 1/2 łyżeczki cynamonu,
- 1/3 szklanki oleju,
- 3/4 szklanki cukru,
- jajko,
- 3/4 szklanki mleka,
- 3/4 szklanki marmolady, dżemu, lu konfitury.

Ponadto:
- 60 g masła,
- 1/3 szklanki cukru (użyłam brązowego, może być jakiś drobny do wypieków, lub cukier puder),
- czubata łyżeczka cynamonu.

W jednym naczyniu mieszamy suche składniki, w drugim mokre (oprócz marmolady). Następnie łączymy zawartość obu misek.

Formę do muffinów, wysmarowaną tłuszczem, wykładamy ciastem do 1/2 jej wysokości. Następnie na środku układamy po łyżeczce marmolady i przykrywamy łyżką ciasta.

Wstawiamy do piekarnika, nagrzanego do 180 stopni na 25 minut.

Jeszcze ciepłe wyciągamy z formy. Obtaczamy w roztopionym maśle, następnie dokładnie w cukrze z cynamonem (ja obtoczyłam tylko górę muffinów)

Bon appetit!